Can Suyabatmaz Kutay

Babamın şantiyelerindeki bana kibrit evler gibi gelen yönetim konteynerlarında kurduğum hayallerde, ileriki hayatımda kalemi hep birşeyler tasarlamak için tutmak vardı...

Çocukluktan gençliğe geçtiğim, hayatımın belki de en önemli 8 senesinde, İtalyan Lisesi’nin, sanat tarihi ve teknik çizim alanlarında bana kattığı akademik ve kültürel donanım, ailemin kulağıma fısıldadığı büyülü gelecek planlarıyla çokça örtüşüyordu. İtalya Floransa, Universita’ Degli Studi di Firenze’de Mimarlık Bölümü eğitimi sonrası,  İstanbul Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü beni profesyonel  iş hayatına hazır duruma getirdi. Profesyonel hayatımda görev aldığım ilk firmadaki farklı pozisyonlar, tasarımın yanında markalaşma ve pazarlamaya olan ilgimi keşfetmeme yol açtı. Yaklaşık 5 yıllık profesyonel iş hayatı sonrası İngiltere Manchester, University of Salford, Tasarım Yönetimi Yüksek Lisans Programı ile doyurucu bir akademik tatmin yaşadım. Türkiye'ye eski pozisyonuma bir üst kademeden geri dönmek için önümde bir engel yoktu. Takip eden senelerde mobilya ve dekorasyon alanlarında uluslararası üne sahip dünya markalarını Türkiye’de temsil eden, önde gelen mobilya firmalarında yurtiçi ve yurtdışı projeli satış, pazarlama ve kurumsal iletişim yönetmenliği pozisyonları ile keyifli sezonları tecrübe ettim.

2014 senesinde hayatıma oğlumun katılmasını bir milat sayıp, yıllardır kariyer ve duygusal anlamda en büyük hayalimi gerçekleştirmek için, can dostum Eda ile, geride kalan yılların bizdeki profesyonel birikimini harmanlayıp kendi yapılanmamızı kurduk. Hedefimiz keyif almaktan vazgeçmeden; sanat, mimarlık ve tasarım nosyonlarını yaşayan ve yaşatan uzun soluklu bir beraberlik ortaya koyarak, ses getiren projelere imza atmaktır.

Eda Birge Evin

İstanbul Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı Lisans eğitimi beni ağırlıklı olarak “dış mekan” tasarımı ve projelendirme konularında aktif olarak çalışmaya yöneltti.Mezuniyetimin hemen ardından uzunca bir süre bir mimarlık ofisinde ağırlıklı olarak kent ölçeğinde çeşitli projelerde görev aldım. Bir süre sonra bilgisayar başına sığmaz, yalnızca proje ekibinde yer almak ile yetinemez oldum. Ofisten çıkmalı ve projelerin nasıl hayat bulduğunu görmeliydim. İmalat tasarımı ve takibi ile uygulama konularında eksik kaldığım düşüncesiyle bir süre de proje ve uygulama sürecini beraber götürebileceğim işlerde görev aldım.

Devam eden süreçte, profesyonel iş yaşamının yoğun temposu beni biraz yormuş ve bir “nefes” alma ihtiyacı ile okula geri dönmeye yöneltmişti. Nasılsa yüksek lisans ve iş birarada yürüyebilirdi..

İstanbul Teknik Üniversitesi Kentsel Tasarım Yüksek Lisans programında geçirdiğim 3 yıl süresince, kentsel tasarım derslerinin yanı sıra bana iç mimarlık konularında katkı sağlayabilecek dersleri alarak, mesleğime son halini verdim. Artık iç ve dış mekanı harmanlayarak, bireylere yaşanılası mekanlar yaratabilecek donanım ve tecrübeye sahiptim.

2010 yılından bu yana ağırlıklı olarak iç mekan tasarımı, nadir olarak da dış mekan/ peyzaj tasarımı konularında projelendirme ve uygulama hizmetlerini sunduğum ofisimde mutlu ve huzurlu bir şekilde iş yaşamıma devam etmekteyim..

Projectdam

2015 yılında İstanbul’da kurulan, adını ilk projemiz olan bir çatı katından alan, kendini; insan psikolojisi ve ergonomisiyle uyumlu, keyifli anların yaşandığı iç ve dış mekanlar yaratmaya adamış bir tasarım ofisidir.